Football-stars

  • 25.01.2025
  • ---
  • Автор: От: Гость
25. Віктор Громов (1992-1997; 145 матчів, 18 голів)

Півзахисник

Такі футболісти, як Віктор Громов, завжди улюблені уболівальниками. Боєць за своєю суттю, не давав спокою ні собі, ні товаришам по команді, ні суперника. Його фірмовим блюдом були гострі флангові проходи, несподівані виходи у відрив, кинджальні простріли вздовж воріт. Володів Віктор і добре поставленим ударом. Громова побоювалися всі. "Тримайте Громова!" - Кричав з лавки запасних Бернд Штанге, коли Віктор здійснював черговий рейд до воріт Дніпра. А з трибун фани скандували популярну речівку: 

Ох, не дарма, ох, не дарма
Славен Грім своїм ударом!
Ні на виїзді, ні вдома
Проти Грома немає прийому!

Часто прориви Громова не без допомоги захисників, звичайно, закінчувалися хворобливими падіннями на землю-матінку. Часто судді не звертали на них ніякої уваги. Але ж били, і били нещадно. Скільки разів доктора прямо на полі вправляли криворізькому хаву вибиту руку, після чого він знову продовжував грати. Було боляче - терпів, затиснувши в руці вічно спадаючу капітанську пов'язку, йшов сам і вів за собою товаришів в атаку. Скільки разів доктора говорили, що з ногами Громова, на яких місця живого не було, вже у футбол не грають. З другого по п'ятий чемпіонат Віктор Громов пропустив всього 3 гри. Шостий чемпіонат став для нього останнім у Кривбасі. Горезвісні зв'язки, які не давали спокою останній рік, зробили кожен вихід на поле проблематичним ... 

24. Валерій Софілканич (1982-1985, 1987-1990; 258 матчів, 28 голів)

Захисник, півзахисник, нападник

Грав Валерій у командах майстрів незвично довго - 21 рік, адже до 38 років у нас дограють одиниці. Та й в сімнадцять років мати постійне місце в основному складі дано далеко не кожному. Софілканич відразу після юнацької команди отримав місце в основі Кривбасу. Щоправда, заради цього йому довелося перекваліфікуватися з нападаючого у захисника. Але навичок форварда Софілканич не втратив. І взагалі за час своєї кар'єри не один раз міняв амплуа. Його гра не залишилася непоміченою, і в листопаді 1983 року Валерія Софілканич запросили на стажування до київського Динамо, де футболіст провів міжсезоння і відіграв перше коло змагання дублерів. Партнерами Валерія в цей час були Олексій Михайличенко, Вадим Тищенко, Володимир Татарчук, Володимир Горілий, Олег Кузнєцов та інші відомі згодом футболісти. Потім Валерій з ініціативи керівництва Кривбасу повернувся в рідний колектив. Однак час, проведений у Києві, не пройшло дарма - уроки великого футболу принесли свої щедрі плоди. У 1991 році Софілканич запросив футбольний клуб Кремень з Кременчука, з яким Валерій вийшов у вищу лігу чемпіонату України. З 1994 року він грав за житомирське Полісся. З цією командою Софілканич виграв першість серед команд другої ліги у групі А і був володарем Кубка України для команд другої ліги. Завершив кар'єру гравця Валерій Софілканич вже в новому тисячолітті - у 2002 році. На рівні команд майстрів у рамках чемпіонату СРСР, чемпіонату та першості України зіграв 572 ігор, забив 92 голи. Повернувшись до рідного Кривий Ріг, Валерій Софілканич став працювати дитячим тренером. 

23. Олександр Давиденко (1983-1985, 1988-1992; 264 матчу, 16 голів)

Захисник, півзахисник

Олександр Давиденко грав за Кривбас у періоди, коли перед командою не стояли високі завдання. Не був футболіст увінчаний нагородами навіть республіканського масштабу. І тим не менш визнання криворізького любителя футболу мав - за стабільність у грі, працездатність і належну віддачу на футбольному полі. Олександр був універсальним гравцем, і в інтересах команди міг діяти на будь-якій позиції. У будь-якому випадку, в Кривбасі він не грав хіба що тільки воротарем. Але найбільш яскраво його гра виглядала в середині поля, причому як у творенні, так і руйнуванні. Володіючи непоганим потужним ударом не раз засмучував воротарів суперників, ще більше забивалося з його передач. 

22. Олексій Васін (1963-1966; 139 матчів, 13 голів)

Захисник 

Васін був одним із улюбленців публіки, заповнювала трибуни криворізького стадіону Гірник у середині 60-х. Номінальний захисник з незмінною двійкою на спині, Олексій проте любив при шумовий підтримки вболівальників здійснювати авантюрні рейди в тили противника, наводячи там легку паніку. Принагідно Васін міг результативно завершити атаку (13 голів у чотирьох сезонах - не так вже й погано для бека). У сезоні 1967 відгукнувся на запрошення тренера Миколи Заворотного і переїхав в сусідні Жовті Води (місцевий Авангард якраз вийшов до другої групи класу А).

21. Ігор Винниченка (1992-1995; 79 матчів, 24 голи)

Нападаючий

До Кривого Рогу Ігор Винниченка пограв у Поділля, Металісті, херсонському Кристалі. Але найбільше його талант розкрився у Кривому Розі. Забивний форвард припав криворізької команді явно до двору. А чому ні, якщо Ігор був наполегливий, з загостреним гольовим чуттям, умінням вибрати позицію, з відмінною ігровий технікою. Коли м'яч потрапляв до Винниченка, то всі захисники команди суперника внутрішньо напружувалися - спробуй-но відбери у настирного нападаючого м'яч, яким Винниченка вельми дорожив: і корпусом прикривав вміло, і пускав у справу непоганий дриблінг з фінтами. От і доводилося суперникові действова у відборі частіше за все з порушеннями правил. Ігор у своєму першому ж крівбассовском сезоні в 29-ти матчах забив 12 голів! Для вишки це хороший результат. Цей результат, між іншим, так і залишився до цієї пори рекордом результативності для гравця за сезон у криворізькій команді у вищій лізі! Всього ж у 79-ти проведених матчах за Кривбас Винниченка в чемпіонатах України 24 рази вражав ворота суперників. Ну а далі футбольна доля закинула Ігоря Винниченка в Угорщину, де він зміг підтримати своє реноме забивного форварда - в сезоні 1995/96 Ігор став з 18 голами кращим бомбардиром угорського чемпіонату. Але цим справа не обмежилася: до призового скарбничці Винниченка є дві золоті медалі чемпіонату Угорщини, виграні ним у складі будапештського Ференцвароша (1995/96) і в складі Дунаферр Дунауйварош (1999/00), дві срібні медалі та одна бронза. І при цьому форвард продовжував з завидною частотою і стабільністю засмучувати воротарів. 

20. Анатолій Биткін (1972-1977; 197 матчів, 8 голів)

Захисник, півзахисник

Анатолій Биткін сам родом з Кривого Рогу, але активно почав грати у футбол під час служби в армії в Приволзькому окрузі, потім відіграв три сезони в Йошкар-Олі в місцевому Спартаку і тільки потім - в 1972 році - повернувся до рідних пенатів - у Кривий Ріг . Якраз вчасно, бо Кривбас дебютував у першій лізі. Анатолій був колоритним гравцем і завоював симпатії криворіжців з перших же матчів. "Бригадиром" величали Биткіна вболівальники на трибунах стадіону "Металург". Зіграти міг практично на будь-якій позиції, але вважав за краще центральну вісь. На полі він виділявся не тільки оригінальною зовнішністю, а й умінням вибрати потрібну позицію, видати точний пас, протистояти натиску суперника. Часом здавалося, що якісь невидимі нитки зв'язують на полі Анатолія Биткіна з м'ячем і партнерами. Глядачі стадіону Металург не раз гаряче аплодували прекрасній грі свого улюбленця, кожне його вдалу дію, кожен вивірений пас, не кажучи вже про голи (нехай - рідкісних, але запам'ятовуються). У 1975 і 1976 роках під керівництвом Олександра Петровича Гулевського Анатолій Биткін був чемпіоном УРСР. Осінню 1977 року Гулевський очолив Крила Рад і покликав до Куйбишева Биткіна. Усього в 1978, 1979, 1982-1984 роках Анатолій Биткін провів за Крильця 130 матчів у чемпіонатах, забив 20 м'ячів. Закінчив кар'єру гравця він в 1985 році в тольяттинском Торпедо. У вересні 2009 року Анатолій Биткін помер на 61-му році життя. Земля пухом ...

19. Володимир Пономаренко (1998-2001, 2004; 102 матчу, 11 голів)

Півзахисник

У липні 1998 року Пономаренко дебютував у криворізькій команді й по праву став гравцем основи. Якщо вже про кого і можна сказати - боєць, так це про Пономаренко. Володимир не просто грав у футбол, а жив ним, віддаючись улюбленій справі цілком. У Пономаренко-футболіста багато достоїнств - мобільний, швидкий, вміє на швидкості запросто обіграти кількох суперників. При цьому Володимир добре бачить поле і читає гру: якщо партнер знаходиться у вигідній позиції, то Пономаренко тут же переадресує йому м'яч. Та й сам футболіст при нагоді не проти перевірити надійність воротаря суперника, а екзаменатор з Пономаренко будь здоров! Може й з гри пробити, може і стандартне положення вдало використовувати - майстерності Володимирові не позичати. До того ж, Володимир, якщо треба, зіграє і через не можу, поведе партнерів за собою, вселяючи тим самим надію на успішний результат зустрічі в серця вболівальників. Між іншим, саме бійцівські якості Володимира оцінила криворізька радіостанція Радіо Система, вручила йому в 1999 році приз "За мужність і доблесть". І дуже символічно, що саме Пономаренко відкрив рахунок європейським голам Кривбасу. Це сталося 12 серпня 1999 року на стадіоні Металург в грі з азербайджанським Шамкір на 8-й хвилині матчу. І взагалі - у двох бронзових чемпіонатах Кривбасу свій чималий внесок зробив і Пономаренко.

18. Анатолій Ісаков (1974-1980; 214 матчів, 174 пропущених м'ячі)

Воротар

Кривбас за всю свою історію мав у своєму складі багато кваліфікованих воротарів. Окремо серед них варто Анатолій Ісаков. Ніхто так довго не захищав ворота криворізької команди - сім сезонів поспіль, 214 матчів в рамці. Причому грав у зоряний час - в цей період Кривбас двічі ставав чемпіоном республіки, одна бронза, а також виступав у першій лізі у 1977 році. Анатолій був з тих голкіперів, які не любили грати на публіку. Запаморочливі сейви робив тільки в разі крайньої необхідності. Волів правильний вибір позиції у воротах, не любив виходити з рамки, але на виходах, коли такі були потрібні, як правило, грав безпомилково. Маючи такого кіпера за спиною і оборона, діяла спокійніше, не озираючись назад.

17. Ігор Делі (1980-1985, 1987, 1990; 259 матчів, 4 голи)

Захисник

Дебютував Ігор Делі - вихованець криворізького футболу - в Кривбасі в 1980 році в 17-річному віці і не в самий вдалий сезон. 10-е місце команди в українській зоні другої ліги в місті сприйняли як катастрофу, грянула велика чистка. Нового рульовому Валентину Яковичу Тугарин фактично дісталися три "живих" футболіста - ветерани Дмитренко і Ушаков, а також юний Делі. Тренер тим не менш довірив Ігорю правий фланг оборони. Підкуповувала не по роках розсудлива гра захисника, надійність, дисциплінованість. У тому році - 1981-м - Кривбас реабілітувався перед уболівальниками, в четвертий раз ставши чемпіоном республіки. І чимала заслуга в тому була 18-річного Ігоря, який зіграв всі 48 матчів у тому сезоні. Загалом у Кривбасі Делі провів 8 сезонів - 259 матчів - це шостий показник в історії криворізького клубу.

16. Василь Мазур (1993-1995; 84 матчі)

Захисник

У Кривий Ріг Василь Мазур приїхав досить зрілим футболістом (у 23 роки-то!), Провівши кілька сезонів в "Шахтарі" і Зорі. До того моменту його брат Сергій вже три сезони відіграв за Кривбас. Василь одразу став у криворізькій команді своїм у струнких лавах захисників. "Дивно, але мені не доводилося в тій команді надривати голос - взаєморозуміння між гравцями оборони було настільки прекрасним! А ворота блискуче захищав Воробйов", - це з інтерв'ю. Оборона Кривбасу під час виступу Василя Мазура була однією з найсильніших в Україні, а сам футболіст був, без сумніву, одним з кращих у чемпіонаті ліберо. Василь Мазур був одним з обраних, який грав завжди без замін, без перерв, уникаючи, слава Богу, серйозних травм. Він був володарем всеукраїнського досягнення - 83 матчі чемпіонату України, проведених підряд і без замін - 7470 хвилин ігрового часу! Коли в п'ятому чемпіонаті в Кривбасі почалися Очердние фінансові проблеми, керівництво клубу не перешкоджало переходу одного зі своїх кращих гравців в російський чемпіонат. Пропозицій у Василя було кілька, він вибрав Самару, може, тому, що добре просив начальник команди Крил - теж колишній крівбассовец Анатолій Биткін. Весь сезон-96 Мазур провів у Самарі без замін, а всього за волзьку команду зіграв 88 матчів. "Перервався унікальна серія захисника" Крил Рад "Василя Мазура, який грав до минулої суботи без замін більше п'яти сезонів поспіль! За чотири роки, проведені ним в чемпіонаті України, футболіст, правда, пропустив одну гру, але це було пов'язано із затримкою оформлення заявки при переході з команди в команду. Цього ж разу причина більш ніж поважна: у "незамінного" гравця травма ", - передає кореспондент" СЕ "Арнольд Епштейн. (Спорт-Експрес, 16 квітня 1997 року).

15. Микола Ушаков (1975-1980; 235 матчів, 6 голів)

Захисник

Футбольні ази Микола Ушаков освоював у рідному Єнакієвому. Там же почав грати як нападаючий в команді майстрів - у місцевій Індустрії. Потім були Макіївка і Запоріжжі. У Кривий Ріг його запросив Віктор Носов у 1975 році. Тут якраз починала формуватися міцна, амбіційна команда на чолі з Олександром Петровичем Гулевський. У той час у Кривбасі була дуже грізна лінія атаки, і Ушакову в інтересах команди запропонували спробувати себе в захисті. Тренерський хід виявився вдалим - саме на позиції крайнього правого захисника Ушаков найповніше розкрив свій футбольний талант. З переможним підйомом команди зв'язані самі пам'ятні моменти біографії футболіста. Золото в чемпіонатах України у 1975 і 1976 роках, перехідні матчі за вихід в першу лігу, гра в першій всесоюзній лізі, де суперниками Кривбасу були московський Спартак, ташкентський Пахтакор, мінське Динамо, ярославський Шинник, кутаїському Торпедо, ростовський СКА та інші великодосвідчені команди. Нерідко Ушаков виходив на поле з капітанською пов'язкою. Тренери довіряли цей відповідальний пост гравцеві, знаючи його спокій і холоднокровність, вміння гасити будь-які конфлікти, які ні-ні, та й спалахували на полі. Микола в грі був жорстким, непоступливим в боротьбі, але завжди дотримувався правил. Він грав у творчий футбол: оволодівши м'ячем, не поспішав просто послати його далеким ударом вперед, а завжди намагався знайти конструктивне рішення для початку контратаки. Ушаков нерідко сам підключався до атак: стрімко пройшовши по краю, умів зробити гострий простріл чи націлений навіс партнера, після яких частенько забивалися важливі голи. З 2000 року Микола Миколайович працює в СДЮШОР Кривбас-84. 

14. Віктор Мудрий (1980-86; 263 матчу, 21 гол)

Півзахисник

Такі футболісти, як Віктор Мудрий, знахідка для тренерів, ну і для команди в цілому, звичайно. Стабільність і надійність - головні складові ігровий характеристики футболіста, який відіграв за Кривбас сім сезонів без зривів і перерв. У нього була непомітна манера гри, але з високим ККД. Віктор просто сумлінно виконував свою роботу, причому роботу чорнову, якою і є гра опорного півзахисника. Був універсалом, крім своїх прямих обов'язків руйнівника чужої гри, Мудрий частенько вміло виступав і організатором гри творчої, міг підключитися до атаки і результативно її завершити, а ще в інтересах команди іноді виходив на поле чистим захисником.

13. Олександр Грановський (1998-2000, 2002-2003, 2007; 156 матчів, 1 гол)

Захисник

Олександра Грановського можна назвати однією із знакових фігур криворізького Кривбасу в новітній історії. Гравець виявився незатребуваним у своєму рідному клубі - одеському Чорноморці. По-справжньому Гран розкрився в Кривому Розі. Він швидко закріпився в основному складі Кривбасу, з'являючись на полі під своїм незмінним 4-м номером. Перший бронзовий успіх криворізької команди став першим успіхом і Грановського у великому футболі. Він забивав нечасто. А точніше - у вищій лізі в активі Олександра всього 1 забитий м'яч. Грановський (та й не тільки він один) напевно запам'ятає той день - 24 липня 1999 року. Кривбас приймав донецький Шахтар. Матч вийшов дуже бойовим і цікавим, але рахунок на табло довго залишався нічийним. Коли вже закінчувалися останні секунди компенсованого часу, на удар відчаю наважився Гран. Всю гру рятував свої ворота від голу Юрій Вірт виявився безсилий проти дальнього удару Грановського. В кінці 2000 року на Грановського поклав око московський Спартак, у складі якого тієї зими Олександр став переможцем КуБКА Співдружності, і саме в цей час надійшов виклик у національну збірну України. Але не склалося у захисника в Росії. У складі Спартака Грановський з'являвся вкрай рідко. Перебування в Карпатах і казанському Рубіні також було короткочасним. І відбулося повернення до Кривбасу. Криворізька команда в той час переживала не кращі часи (а могли бути вони кращими після успіхів кінця 90-х?), І Грановський здорово допоміг своїй команді в період оновлення. Зігравши в Кривому Розі півтора сезони, гравець прийняв пропозицію харківського Металіста, якому допоміг вийти і закріпитися у вищій лізі. Чи можна в одну річку увійти двічі? Цей вислів викликає багато суперечок. А ось Грановський увійшов до неї тричі. Коли взимку 2007 року Кривбас знову прийняв Таран, серед численних новачків команди був і один з її символів - Грановський. Що відрізняє Олександра на полі? Це непоступливість у боротьбі, яку Саша веде на кожній ділянці поля. Вдалий вибір позиції, самовідданість і, головне, зарядженість на перемогу. Не завжди вона приходить, і тоді Грановського після гри краще не чіпати ... 

12. Валерій Воробйов (1992-1996; 124 матчі, 148 пропущених м'ячів)

Воротар

З'явившись у Кривбасі, Валерій якось відразу привернув до себе вболівальників своєю манерою гри у воротах. Причому, заграв у криворізькій команді на високому рівні Воробйов відразу. Своєрідним підтвердженням зрілого воротарського майстерності став матч Воробйова у складі Кривбасу з Динамо в рамках четвертого чемпіонату України з футболу в Києві. 3 квітня 1994 Валерій Воробйов парирував два пенальті у цій дуже цікавій грі. З одинадцятиметрової позначки не змогли відзначитися динамівці Призетко і Леоненко. Проте в тому ж матчі Кривбас все ж таки поступився Динамо 0:3, але це вже зовсім інша історія. Через рік Воробйов знову змусив говорити про себе футбольну громадськість. Це була гра з тим же Динамо в Кривому Розі 23 березня 1996. І дійсно - у цій зустрічі воротар Кривбасу продемонстрував таку гру, яку і сьогодні можна сміливо назвати фантастичною. "Ну, як йому забити?" - Гірко вигукував після матчу Віктор Леоненко. Втім, можна згадати не тільки цю зустріч, але й багато інших, в яких Валерій Воробйов стабільно демонстрував високу виконавську майстерність - справжнє воротарську мистецтво. Його сміливі кидки у ноги нападаючим, гра на виходах, відчайдушні польоти з кутка в куток не один раз приводили у захоплення фахівців футболу, спортивних журналістів і маси пересічних вболівальників. Така гра не могла не залишитися непоміченою - були запрошення в збірну і київське Динамо. Але щось не склалося у Валерія в столиці Україні (та чи тільки в нього?). Тому повернення в став рідним Кривбас виглядало й логічно, і виправдано. Не відразу, але від гри до гри додавав Валерій, знаходячи колишню впевненість у своїх силах. І знову заблищав у всій красі майстерністю. І знову надійшло запрошення в столичний клуб, але на цей раз в сусідню державу - у московський Спартак. І знову щось не склалося у Воробйова у столицях, і знову повернувся він до Кривбасу. І знову робота до сьомого поту на тренуваннях, і знову ігри, ігри і ще раз гри. Після бенефісній матчу з Дніпром знову надійшло запрошення в московський Спартак, але воротар відмовився. І продовжив своєю грою тішив криворізьких шанувальників футболу. І тільки тоді, коли відчув у собі сили, та й сам час підказало - пора! - Все-таки поїхав до Москви, але в Торпедо.

11. Олександр Усатий (1986-1990; 184 матчу, 63 голи)

Півзахисник, нападник

Олександр - вихованець дніпропетровської школи Дніпро-75. Дуже талановитий футболіст - від природи. При вимогливому до себе відношенні (читай: якби був режімніком), бути б йому зіркою якщо і не європейського рівня, то українського - точно. Але не склалося ... Кривбас фактично став першим професійним клубом для Усатого. У першому своєму сезоні - в 1986 році - він діяв на своєму звичному місці в центрі поля, показуючи в основному свої плеймекерскіе здібності, адже попереду в тій першості блищав Насташевський. А вже в наступних чотирьох чемпіонатах Олександр звалив на себе не тільки турботи про організацію атак, а й завершення оних. Причому виходило це в нього досить легко і невимушено - принаймні, так здавалося з трибуни. У кожній третій грі гол - результат навіть для атакуючого півзахисника дуже пристойний. Висока техніка володіння м'ячем, добре поставлений удар, тактична хитрість - все було при ньому. Дуже шкода, що Олександр грав у Кривбасі в застійні часи, коли перед командою високі цілі не ставилися. Надалі Олександр Вусатий пішов "по руках" - Кременчук, Ростов, Павлоград, команди КФК ... А закінчив у Білій Церкві в 35-річному віці, хоча довго ще бігав за ветеранські команди ...

10. Володимир Устимчик (1969-1972, 1984-1985; 181 матч, 16 голів)

Півзахисник

Яскравий представник криворізького футболу, один з кращих вітчизняних півзахисників свого часу. Незважаючи на отсуню гренадерських даних (зростання - 166 см, вага - 62 кг), відзначався великою зарядженість на гру, дивовижною працездатністю і умінням віддати пас партнеру. Таких гравців пізніше стали називати плеймейкер. Володимир на полі нав'язував суперникам гру в технічний футбол, його постійні відходи вправо-вліво з м'ячем компенсували порівняно невисоку швидкість. Часто саме його останній пас ставав справжньою прелюдією голи. Сам він теж умів вибирати позицію для завершального удару, тому 34 голи, забитих Устимчик у вищій лізі, для півзахисника дуже пристойний показник. Володимир Устимчик був майстром використання стандартних положень і кілька своїх голів забив безпосередньо зі штрафних. Але найдивніше, що деяким відомим воротарям, таким, як В'ячеслав Чанов і Юрій Дегтярьов, він забив голи головою і це - при різниці в зростанні півзахисника і воротарів без малого в 20 сантиметрів! Крім творчої, Володимир Устимчик виконував величезний обсяг і руйнівної роботи, успішно підстраховуючи товаришів, але при цьому дуже рідко порушував правила. На полі він був справжнім джентльменом. Свій спортивний шлях почав у групі підготовки при команді майстрів Кривбасу. У дев'ятнадцятирічному віці у складі Кривбасу став чемпіоном України (1971 рік). Вже тоді він умів багато - володів високою технікою, міг передбачити хід дій партнерів і вивести їх на ударну позицію, тобто грав в колективний футбол, але й сам не упускав ні найменшої можливості пробити по воротах. У його футбольній біографії були чотири команди: "Кривбас", київське Динамо (один сезон в дублюючому складі), Чорноморець (Одеса) і Дніпро (Дніпропетровськ). Найбільше ігор Устимчик зіграв у складі одеського Чорноморця - 223, з них 214 у вищій лізі, провівши в команді дев'ять сезонів і ставши разом з командою бронзовим призером чемпіонату СРСР у 1974 році. Одесити вперше звернули увагу на талановитого півзахисника в 1972 році, коли Кривбас грав у другому колі першості серед команд першої ліги в Одесі. Повернувшись в 1984 році в Кривий Ріг, він знову заграв у Кривбасі, де і завершив свою футбольну кар'єру. Помер 5 березня 2000 року в Кривому Розі після важкої хвороби.

9. Володимир Морозов (1975-1978; 153 матчу, 29 голів)

Півзахисник

До приходу в Кривбас Володимир Морозов був знайомий вузькому колу фахівців, оскільки грав у колективі фізкультури (КФК) у рідній Макіївці у відомій команді шахти Холодна Балка, з якою вигравав не лише обласні турніри, але і першість республіки, і відомий на той час турнір Пролісок . А в 1973-му (тоді Макіївка була представлена в другій лізі) навіть грав за збірну України (УРСР), коли нею керував Олександр Петрович Гулевський. Саме цей фахівець, прийнявши Кривбас, запросив Володимира в 1975-му в Кривий Ріг. Дуже скоро Морозов стає справжнім лідером команди, її капітаном. Обсяг роботи, що виконується їм по центральній осі, вражав. Він був і опорником, як сказали б зараз, і плеймейкер, оскільки вів гру, та і до того ж, володіючи потужним ударом, частенько засмучував воротарів команд суперників. У 1975 і 1976 роках Кривбас виграє чемпіонат республіки (тобто зональний турнір другої ліги), у 1977-му грає у першій лізі (запам'ятався його хет-трик кутаїського Торпедо). Володимир Морозов відіграв практично без замін ці сезони, втім, як і наступний (останній в Кривбасі) - вже знову в другій лізі - з незмінною вісімкою на спині. Він рано пішов із футболу, та й з нашого життя (світла йому пам'ять!).

8. Валентин Платонов (1996-2004; 163 матчу, 21 гол) 

Півзахисник

Основна професійна кар'єра Валентина Платонова - вихованця криворізького футболу - одного з найпопулярніших гравців Кривбасу, пов'язана з криворізької командою. Дебютувавши в Кривому Розі в 1996 році - після стажування в Дніпрі - в матчі з вінницькою Нивою, і відзначивши свою появу в рідному місті голом у ворота суперника, Валентин протягом восьми сезонів поспіль радував земляків своєю грою. Відмінна риса гри Валентина - футбол розумний. Не володіючи від природи високою швидкістю, він тим не менш не випадав з швидкісної гри команди, змушуючи швидко рухатися м'яч. В активі Платонова кілька важливих голів, приносили команді очки в кризові періоди. Характерний гол для Валентина - опинитися в потрібний час у потрібному місці. Тим і відрізнявся Платонов - або забивав голи потужними ударами здалеку (гол Борисфену або гол полтавської Ворсклі у серпні 2001 року), або вчасно відгукувався на передачі партнерів. Згадайте-но його гол донецькому Шахтареві восени 1998-го або два голи львівським Карпатам у вересні 1999-го. Валентин дуже любить футбол, любить за можливість грати у колективі однодумців і одночасно виражати себе індивідуально, любить за переповнені вболівальниками трибуни стадіону ("Як виходиш в чашу Металурга під знайому музику і гул трибун, так хочеться літати по полю", - зазначив якось Валентин в одному з інтерв'ю) і за підтримку крівбассовскіх фанів на стадіонах українських міст. У 2004-му Валентин Платонов після якогось надуманого конфлікту з Олександр Косевич виїхав з Кривого Рогу, про що жалкували згодом всі - і вболівальники, і тренерський штаб, і, власне, сам Валентин.

7. Анатолій Біда (1969-1974, 1976-1977, 1980; 263 матчу, 6 м'ячів)

Захисник

Анатолій Біда - вихованець криворізького футболу, віддав команді дев'ять сезонів, був однією із знакових фігур у Кривбасі. Можна без перебільшення сказати, що Анатолій - один з самих надійних гравців оборони в півстолітній історії команди. Це відзначали не тільки колеги і шанувальники Анатолія, але й суперники. Перш за все, треба відзначити його чіпкість у відборі м'яча (причепиться - не відстане), настирливість, гарну спортивну злість, непогану дистанційну швидкість, грав з піднятою головою - добре бачив поле. В останні роки кар'єри брав активну участь і в організації атак Кривбасу. Був, мабуть, і негатив: легко заводився, якщо опонент його переіривал, що мало всякі нехороші наслідки ...

6. Володимир Захаров (1975-1979; 189 матчів, 35 голів)

Нападаючий

Сім сезонів Володимир Захаров провів у донецькому "Шахтарі", але так і не зміг повністю розкрити свій талант в головній команді Донбасу, хоча і зіграв близько сотні матчів, забив 9 м'ячів. Його підібрав і запросив до Кривбасу знавець українського футбольного ринку Олександр Гулевський. Саме Кривбас для Захарова став його командою, де він зміг розкрити себе як яскравий футболіст. Володимир був типовим крайком - швидкісним, задиристим, дивно працездатним бійцем. Якщо в перший свій чемпіонський рік у Кривбасі - 1975-й - Захаров скоріше був підношувачем снарядів, то наступні чотири сезони вже нерідко брав на себе і роль караючого меча, благо ударом володів відмінною. Важко уявити собі Кривбас другої половини 70-х без Володимира Захарова, одного з улюбленців криворізької торсиди.

5. Олег Чумак (1970-1971, 1974-1979; 278 матчів, 73 голи)

Нападаючий

На відміну від багатьох відомих гравців Олег Чумак прийшов у великий футбол доволі пізно. Спочатку Олег грав на місці центрального нападаючого в юнацькій команді, а потім у сезоні 1968 Чумак в складі дорослої команди Спартак став бронзовим призером чемпіонату Дніпропетровської області. Однак повністю своє футбольне дарування Олег Чумак зміг реалізувати у великому футболі, почавши захищати кольори Кривбасу. У Кривбас Чумака запросили в 1970 році, і новачок відразу ж довів, що місце в основному складі він займає по праву - в 39-ти іграх свого дебютного сезону форвард 7 разів вражав ворота суперників. Перший по-справжньому великий успіх прийшов до Чумаку вже в наступному році - Олег у складі Кривбасу завоював свою першу золоту медаль чемпіона України, забивши в 36-ти зустрічах 5 голів. Далі в біографії Чумака значиться армійська служба: в 1972 і 1973 роках він захищав кольори чернігівського СКА, який представляв у чемпіонаті України в другій лізі Київський військовий округ. Потрібно відзначити, що після повернення в рідну команду нападаючий виступав досить вдало, поповнивши колекцію своїх спортивних нагород бронзовою медаллю за третє місце в чемпіонаті України 1974 року (36 матчів, 11 голів). Два наступних сезону принесли Кривбасу звання чемпіона України, а Олегу Чумаку - ще дві золоті медалі. Бомбардир підкріпив свій внесок у дворазове чемпіонство Кривбасу 21-м голом. Таким чином, форвард став першим гравцем другого футбольної ліги України, який тричі завойовував звання чемпіона республіки. Подібне досягнення потім повторить ще один крівбассовец - Мішин, але виграє він свої три золоті нагороди у складі двох команд: дві - у складі Кривбасу, одну - у складі нікопольського Колоса. У сезоні 1977 Кривбас виступав у першості першої загальносоюзної футбольної ліги. Турнір виявився для криворізької команди не цілком вдалим, оскільки за його підсумками команда знову опинилася в другій лізі. Тим не менш, свої якості форварда Олег Чумак виявив і в першій лізі, забивши 12 голів у 32-х матчах. У 1977 році Олег став кращим бомбардиром Кривбасу. Ще один чудовий результат, що підтверджує обгрунтованість претензій футболіста на звання кращого бомбардира Кривбасу, продемонстрував Олег і в сезоні 1978 року - в 44-х зустрічах першості нападник Чумак 16 разів засмучував воротарів команд суперників. 1979 рік став для футболіста останнім сезоном, в якому він виступав як діючий спортсмен (6 ігор, 1 гол).

4. Олександр Ярчук (1960-64; 127 матчів, 160 пропущених м'ячів)

Воротар

Спортивна доля Олександра Ярчука вельми схожа з долями багатьох його ровесників-футболістів. Саша Ярчук був узятий на олівець футбольними селекціонерами ще в шкільні роки. На Спартакіаді школярів УРСР, що проводилася в Кременчуці в 1957 році, Ярчук захищав ворота збірної Дніпропетровської області. Грав у рамці, мабуть, успішно, раз отримав запрошення спробувати свої сили в команді. На самому початку він грав за юнацьку команду, за виступами якої пильно спостерігав хто-небудь з тренерського штабу Гірника. А вже в 1960 році у віці 18 років Олександр Ярчук дебютував в основному складі криворізького Гірника в чемпіонаті країни. Спочатку з'являвся епізодично, а через пару років став основним воротарем команди. Гірник у ту пору був на початку свого становлення - якісну гру команда демонструвала, скажімо так, не дуже часто, але часом видавала вдалі матчі, радуючи своїх шанувальників, які займали практично всі місця на трибунах стадіону. Однією з найкращих для молодого воротаря стала товариська гра з московським Спартаком, що відбулася 20 червня 1964 року. Ярчук відбив практично всі удари москвичів, крім хитромудрого удару Рейнгольда. Форвард москвичів так послав м'яч, що той несподівано змінив напрямок і опинився в протилежному від воротаря куті воріт. Цікава деталь - у цій грі ворота Спартака захищав Володимир Маслаченко, між іншим, теж вихованець криворізького футболу. Рівно через рік, 26 червня 1965 року, Ярчук дебютував у вищій лізі радянського футболу у складі донецького Шахтаря в грі з ташкентським Пахтакором, замінивши на 85-й хвилині Коротких за рахунку 3:1. У Донецьку Ярчук опинився з легкої руки Бобошко - ще одного криворіжців, який порекомендував здатного спортсмена другого тренеру донецької команди Ошенкова. У вищій лізі захищав кольори донецького Шахтаря (1965 рік - 7 матчів, 1 пропущений м'яч) і одеського "Чорноморця" (з 1966 по 1970 роки зіграв 145 ігор, 160 м'ячів пропустив). У першій лізі провів 43 зустрічі: грав за Чорноморець з Одеси (1971 рік, 18 матчів), кишинівський Ністру (1972 рік, 25 ігор). Помер Олександр Ярчук після важкої тривалої хвороби в Кривому Розі в 1998 році.

3. Геннадій Мороз (1992,1998-2000; 89 матчів, 26 голів)

Півзахисник

Геннадій Мороз не менш популярний в Кривому Розі, ніж, скажімо, Андрій Шевченко в Києві. Десятка Кривбасу був символом команди, своєрідною візитною карткою криворізького клубу. Не випадково в 1999 році упорядники довідника-календаря, присвяченого 40-річчю команди "Кривбас", помістили на обкладинку цього ювілейного видання фотографію улюбленця публіки Геннадія Мороза. Про Геннадія говорять, що він двічі крівбассовец. Вперше футболку криворізького клубу наділ у 1992 році. Тоді Кривбас виступав у першій лізі. У 25 іграх Мороз забив 9 м'ячів. Однак перебування в Кривому Розі було недовгим. Тренував тоді Дніпро Микола Павлов відкликав Геннадія до Дніпропетровська. У рідному місті Морозу довелося пограти два сезони. А потім талановитий гравець опинився в бориспільському Борисфені (2-а ліга), перехід в який і понині вважає своїм самої головної футбольної помилкою. Дізнався Геннадій, почому хліб і за кордоном, погравши у віденській Адміра-Ваккер. У 1998 році відбулося його возвращеніе до Кривбасу. Він став для криворізьких уболівальників своїм, публіка спеціально приходила на стадіон подивитися на гру Мороза, який мав чудесної технікою, розумінням гри, умінням використовувати стандартні ситуації. Після його ударів трибуни нерідко вибухали захопленими криками і оплесками. Його нестандартні переміщення і оригінальні фінти допомагали йому забивати красиві і такі потрібні голи. Футбольне кредо Мороза - гравець його амплуа повинен вміти все: і добре поле бачити, і відкритися вчасно, і отримати м'яч, і повести за собою суперника, і відпасував м'яч вільному партнеру. "Для мене головне, щоб команда виграла. А я відзнакою або хтось інший - не так важливо", - любив повторювати Геннадій. Після того, як влітку 2000 року талановитому гравцеві в черговий раз зробила пропозицію столичне Динамо, керівництво ФК Кривбас вирішило піти назустріч Морозу і дало добро на трансфер. Але щось не склалося в Динамо у Геннадія - стали переслідувати травми, після яких йому так і не вдалося пробитися в основний склад команди. Мороза покликали в дніпропетровський Дніпро, і він повернувся додому. 

2. Василь Гладких (1965-72; 302 матчу, 14 голів)

Півзахисник

Василь Гладких - вихованець криворізького футболу. Захопився футболом в ранньому дитинстві. У 60-х роках грав за команди шахти Більшовик, рудника імені Комінтерну, Центрального гірничо-збагачувального комбінату. У Кривбас був запрошений в 1965 році. Буває так, що футболіст давно повісив бутси на цвях, а слава його живе. До таких гравцям відноситься і півзахисник Василь Гладких. Його і сьогодні можна побачити на західній трибуні стадіону Металург, де у нього одне з кращих місць у ложі для почесних гостей. Ветерана Кривбасу вболівальники нерідко впізнають на вулиці, його пам'ятають. Гладких на полі відрізнявся коректної грою і високої особистої дисципліною, подаючи відмінний приклад своїм товаришам. Він був справжнім лідером команди, за що товариші довіряли йому капітанську пов'язку і шанобливо називали Василем Івановичем. Акти
Переглядів: 824
Інші новини:
  • Роналдінью може знову отримати запрошення в збірну
  • Динамо - Іллічівець 9:0
  • Карлосу Тевесу середнячки важливіші за грандів
  • Ахметов: "Шахтар" не має права програвати 5:1 "
  • Снайдер продовжив контракт з Інтером
  • Всього коментарів: 0
    Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
    [ Реєстрація | Вхід ]
    200
    Онлайн всього: 7
    Гостей: 7
    Користувачів: 0
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz