- 26.01.2025
- ---
- Автор: От: Гость
50. Олександр Карабута (1992-00, 263 матчу, 51 м'яч)
Нападаючий. Незважаючи на те, що більше Карабут у складі Металіста в чемпіонатах України зіграв тільки Олександр Горяїнов, а не забивав так і зовсім ніхто, Олександр для шанувальників Металіста залишається одним з найбільш ненависних персонажів сучасної історії. На рівні першої ліги він проявив себе непогано, але як тільки харків'яни виявлялися у вишці, починався кошмар. У порівнянні з ним Брандао і Шацьких просто улюбленці публіки і герої нашого часу! Карабута не забивав з найбільш забійних позицій, а з технікою і зовсім не дружив. Але ж не просто так його тримали в команді стільки часу, не дарма йому довіряли? "Олександр Карабута повернувся в Металіст. Тепер всі, хто встиг дізнатися цю новину думають, як швидше від нього позбавитися. Найвпливовіші вже набирають номер свого кілера". Цитата з фольклору шанувальників синьо-жовтих.
49. Віктор Іваненко (1996-02, 169 матчів, 30 м'ячів)
Дивлячись на кількість забитих м'ячів, навряд чи можна назвати Віктора Іваненко захисником. Іваненко був габаритним центрбекам, для якого підключення на стандарти стали буденною справою, також як і виконання пенальті. Він прийшов у "Металіст з Краснопільського Явора на початку 1997 року, коли Михайло Фоменко збирав склад для повернення у вищу лігу. З перших матчів і на довгі роки Віктор став оплотом оборони. Вийшовши влітку 1998 року з командою в еліту, Іваненко допоміг їй закріпитися там, а результативність футболіста просто зашкалювала. Наприклад, в сезоне-1999/00 на рахунку Віктора - 10 м'ячів! Зрозуміло, ні до, ні після жоден гравець команди його амплуа не забивав стільки за один чемпіонат.
48. Мілан Обрадович (2006 - ..., 121 матч, 8 м'ячів)
Захисник. Поява Обрадовіча в Металісті вже стало легендою. Після успішного виступу в московському Локомотиві (незважаючи на те, що в команді його ненавиділи, а тодішній капітан Ігор Чугайнов називав дармоїдом) Обрадовіч довго не міг знайти собі притулок. Він навіть мав намір завершити кар'єру в 29 років, коли на його представників вийшов Металіст і зробив пропозицію. Обрадовіч погодився, після чого жодного разу не пошкодував. Як і Металіст. Один час його зв'язка в центрі оборони з Папою Гуйє була однією з найсильніших у лізі, хоча раніше серб був відомий як крайній захисник. Останнім часом він знову нерідко виходить на фланзі, причому для Обрадовіча все одно на якому грати. Про становище Мілана в команді говорить той факт, що саме він - віце-капітан за вічним Олександром Горяїновим.
47. Геннадій Дегтярьов (1977-81, 199 матчів, 23 м'ячі)
Захисник, півзахисник. Учасник походу з другої ліги до вищої, проте в еліті в складі "Металіста" не зіграв. Прийшов із запорізького Металурга. Починав кар'єру в команді на правому фланзі півзахисту, проте через низьку швидкісної витривалості тренери знайшли для нього позицію в обороні. Володів непоганим ударом, виконував штрафні удари, особливо із забійних позицій. Умів діяти нестандартно. Коли був переведений в оборону, показав гру зрілу, розуміючи, коли потрібно підтримувати атаку, коли страхувати інших захисників. Під час штурму першої ліги за три сезони пропустив всього шість матчів. За вихід у вищу лігу удостоєний звання майстра спорту.
46. Іван Натаров (1925-35)
Один з піонерів футболу у Харкові. Грав на позиції напівсередньої нападника, але як для свого часу діяв сміливіше і різноманітніше, ніж тоді пропонувалося строгими тактичними вимогами. На початку 1920-х років входив до складу найсильнішої міської команди Штурм, що стала п'ять разів поспіль чемпіоном. У складі збірної Харкова виграв перший чемпіонат СРСР серед міст 1924 року. Захищав кольори збірної УРСР, а також брав участь в одному з неофіційних, але нерідких поєдинків збірної СРСР проти Туреччини. У 1925 році утворилася команда ХПЗ (Харківський паровозобудівний завод), попередниця нинішнього Металіста, яка через 10 років стала чемпіоном міста з 40-річним Іваном Натарова в складі. У 1937 році Натаров був у числі перших випускників школи тренерів. Працював з харківським Сільмаші.
45. Віталій Зуб (1956-58, 72 матчі, 24 м'ячі)
Нападаючий. Вихованець харківського футболу, син колишнього гравця збірної міста і збірної України. Віталій виступав у чемпіонаті СРСР у складі харківського "Локомотива", виділяючись оригінальною манерою гри на правому фланзі атаки. Два сезони грав за московське Динамо, після чого повернувся в рідне місто і транзитом через той же Локомотив опинився в Авангарді. Отримав капітанську пов'язку, але рано закінчився виступу через травми. Проте його лідерські якості та розуміння футболу не залишилися не поміченими, і в 1959 році 30-річний Зуб очолив Авангард. У ролі тренера та старшого тренера працював з командою до 1975 року, іноді демонструючи чудеса винахідливості в умовах радянського футболу (у 1972 році зумів врятувати Металіст в другу лігу, незважаючи на те, що арбітр матчу мав чітку вказівку "топити" харків'ян). Потім протягом п'ятнадцяти років очолював комітет з фізичної культури і спорту Харківського обласного виконавчого комітету, був проректором, а потім помічником ректора Харківського державного інституту фізкультури. Нагороджений орденом "За заслуги" 3-го ступеня. Заслужений тренер УРСР.
44. Станіслав Костюк (1960-66, 226 матчів, 36 м'ячів)
Нападаючий. У 1960 році харківський Авангард (одне з колишніх назв Металіста) вперше опинився в числі 22-х кращих команд країни. У дебютному сезоні команда зуміла закріпитися в еліті, а одним з найяскравіших подій стала перемога над чинним чемпіоном країни московським Динамо - 2:1. Рахунок в тому матчі потужним ударом відкрив вихованець клубу Костюк. У наступному сезоні Авангард посів шосте місце, що залишилося найвищим досягненням клубу за весь радянський період історії, а Костюк увійшов до символічної збірної України і отримав звання майстра спорту. По завершенні кар'єри був у тренерському штабі "Металіста", потім довго працював з дитячими командами міста, за що удостоєний звання заслужений тренер України. Входить у десятку кращих бомбардирів клубу радянського періоду.
43. Вадим Колесник (1991-95, 102 матчу, 30 м'ячів)
Нападаючий. Колесник - яскравий представник плеяди молодих гравців, з яких було складено Металіст початку 90-х. Як і багато інших, він встиг дебютувати в команді ще у чемпіонаті СРСР, коли взимку 1991 перебрався з Нафтовика. Головним його матчем тоді стала перемога над чемпіоном останнього сезону ЦСКА. 24-річний Колесник зробив дубль у матчі, який закінчився з рахунком 3:2. А вже наступної весни він став лідером команди в чемпіонаті України. Металіст дістався до фіналу Кубка, де лише в додатковий час програв Чорноморцеві. Колесник ж відрізнявся в кожному раунді турніру, крім фіналу, а особливо постарався в матчах проти "Шахтаря" у півфіналі. Він забив єдиний м'яч у Донецьку і зрівняв рахунок в матчі-відповіді. Правда, кар'єра в Харкові в нього вийшла недовгою. Як і ряд інших талановитих футболістів, він покинув команду відразу після вильоту в першу лігу. Потім пограв у Карпатах, Поліфграфтехніке і повернувся додому, в Охтирку.
42. Віктор Камарзаев (1981-86, 194 матчу, 11 м'ячів)
Захисник. Прийшов у Металіст з нальчикського Спартака по ходу сезону, в якому харків'яни завоювали путівку у вищу лігу. Відразу ж став основним гравцем, а в найважливішому матчі з нікопольським Колосом, який також вів боротьбу за вихід в еліту, з'явився на полі з лави запасних і першим же дотиком забив переможний гол. Завдяки зростанню і стрибучийести чудово грав на другому поверсі. У першому сезоні у вищій лізі відіграв без замін усі матчі, входив до числа 33-х кращих футболістів України, учасник фінального матчу Кубка СРСР 1983 року. Після закінчення кар'єри працював з молоддю Металіста, а в 1994 році став головним тренером вилітав до першої ліги команди, без успіху пропрацював трохи більше сезону і став тренером Металіста-2. Очолював харківські Арсенал і Газовик.
41. Євген Несміян (1963-71, 262 матчів, 5 м'ячів)
Захисник. Входить у десятку рекордсменів клубу радянського періоду за кількістю матчів. Дебютував в команді в 1963 році, коли Авангард вилітав з першої групи «А» (аналог вищої ліги). У аналогу першої ліги команда, в 1967 році отримала назву Металіст, за роки виступу Несмеяна не піднімалася вище другого місця в українській підгрупі, проте її гра незмінно відрізнялася непрохідністю оборони (тільки два рази за вісім сезонів команда в середньому пропускала більше одного гола за гру) . У 1970 році став майстром спорту. Три сезони разом з Євгеном в команді грав і брат-близнюк Юрій (75 матчів, 12 м'ячів).
40. Олександр Іванов (1983-91, 133 матчу, 4 м'ячі)
Півзахисник. Дебютував в першій команді в юному віці, але довго балансував між основним і дублюючим складом. Зате зумів розкритися в самий потрібний і важливий момент. А може бути, саме його швидкісних флангових проходів і передач раніше не вистачало для досягнення високих результатів? Фактично основним гравцем команди він був тільки в двох сезонах, але зате якими були ті сезони! У першому Металіст виграв Кубок СРСР, у другому дебютував у єврокубках! Серед недоліків Іванова відзначали його слабку результативність. "Часом Олександру не вистачає самовідданості, відчайдушності, чи що, в кінцівці атаки", - розповідав про свого партнера капітан тих часів Ігор Якубовський. Дійсно, як для гострого флангового півзахисника Іванов забив непристойно мало. Але тільки за один з тих голів шанувальники можуть все пробачити Олександру, адже в півфінальному поєдинку Кубка СРСР у Вільнюсі саме він відкрив рахунок.
39. Олександр Помазун (1990-94, 54 матчі)
Воротар. Металіст завжди славився надійними голкіперами, і Помазун міг би легко очолити цей список. Він мав задатки чудового голкіпера, але, на жаль, не зумів повністю реалізувати себе ні в Металісті, ні десь ще. Хоча починалося все просто чудово, і вже в 18-річному віці Олександр дебютував у складі першої команди в матчі чемпіонату СРСР проти московського ЦСКА. За перші два сезони він провів десять матчів, що в його віці не так і погано. Разом з юніорської збірної СРСР посів третє місце на ЧС-1991, будучи основним голкіпером. Після розвалу Союзу залишився в "Металісті", в якому провів ще два сезони, допоміг команді вийти у фінал Кубка України. Чотири рази Помазун відіграв за збірну Україну, а це, між іншим, рекорд для харківського клубу! Але, як і більшість гравців того часу, він рано покинув Металіст. Запросили талановитого воротаря в московський Спартак, однак поборотися там за місце в основі він не зумів. Закінчував в середніх клубах, в числі яких виділяються хіба що Балтика і Торпедо-ЗІЛ.
38. Валентин Крячко (1975-81, 1983, 1985, 1986, 1993/94, 244 матчі, 1 м'яч)
Захисник. Один з найперспективніших молодих гравців радянського футболу другої половини 1970-х років. У 1976 році року став чемпіоном Європи серед юнаків, У 1977 році в складі молодіжної збірної СРСР виграв чемпіонат світу разом з Віктором Каплуном, Сергієм Балтача, Володимиром Безсоновим і Юрієм сивухи. Відіграв всі п'ять матчів, разом із золотою медаллю отримав звання майстра спорту міжнародного класу. Однак повністю реалізувати свій потенціал Крячко не зумів, і, на думку головного тренера Євгена Пилиповича Лемешко, винен у тому він сам. Діяв на різних позиціях в обороні, в першу чергу виділявся чудовим вмінням зіграти персонально. Двічі відмовлявся від запрошення київського Динамо, але пограв за київський СКА. Працював з молоддю Металіста, був у тренерському штабі шепетівського Темпа, очолював харківські Арсенал і Геліос, тимчасово керував Металістом після відставки Михайла Фоменка.
37. Дмитро Хомуха (1989-94, 113 матчів, 5 м'ячів)
Півзахисник. Пізніше Хомуха стане зіркою чемпіонату Росії, Королем стандартів і лідером московського ЦСКА. Дивно, але у складі армійців Дмитро заб'є в дев'ять разів більше, ніж за той же відрізок в Металісті! Мабуть, бомбардирський талант і вміння забивати зі штрафних до Хомухе прийшло поступово. У Металіст Дмитро прийшов після армії. Тоді він не зумів закріпитися серед армійців Москви, а от у Харкові швидко став ключовим гравцем. Його майстерні передачі зі стандартів були важливим компонентом у грі того Металіста. Він допоміг команді дістатися до фіналу Кубка України, а своїм першим голом у кар'єрі приніс перемогу над Динамо в дебютному чемпіонаті Україні. Втім, як тільки в клубі виникли проблеми і Металіст став боротися за виживання, Хомуха перебрався до сусідньої Росії, де транзитом через Зеніт став зіркою ЦСКА, а потім допомагав Шинник. Зараз уродженець Ашхабада і екс-гравець збірної Туркменістану працює в дитячій школі армійського клубу.
36. Віктор Мар'єнко (1960-62, 69 матчів, 1 гол)
Захисник. Уродженець Маріуполя, колишній моряк. У другій половині 1950-х років з успіхом виступав за московське Торпедо, звідки прибув до Харкова на заході кар'єри допомогти дебютанту класу "А" обжитися в еліті. Разом з іншим досвідченим виконавцем Юрієм Соколовим, яких у Торпедо вже вважали відпрацьованим матеріалом, організував гру оборони Авангарду на найвищому рівні. У 1961 році харків'яни посіли шосте місце, пропустивши менше за всіх у чемпіонаті (25 м'ячів, київське Динамо мало на три пропущені голи більше). Після Авангарду повернувся в Торпедо в якості головного тренера, разом з яким став чемпіоном в 1965 році. Працював з Шинником, московським Локомотивом, Смолоскипом, який вивів у вищу лігу чемпіонату Союзу і в півфінал Кубка. Заслужений тренер Росії.
35. Станіслав Берников (1977-83, 247 матчів, 41 м'яч)
Півзахисник. Пройшов з командою шлях від другої ліги до вищої. Вирізнялася дуже активною грою по всьому полю і самовіддачею, технічний футболіст, відмінний диспетчер, але іноді надмірно любив возитися з м'ячем. Володів сильним поставленим ударом з дальньої дистанції. У дебютному сезоні-1977 після переходу з липецького Металурга став кращим бомбардиром Металіста з показником 14 м'ячів. Потім якийсь час носив капітанську пов'язку і став штатним пенальтистом. У 1979 році провів чотири матчі у вищій лізі в складі "Шахтаря", проти якого у складі Металіста грав у фіналі Кубка-83. Після закінчення кар'єри перейшов на тренерську роботу, зокрема тренував недовгий час вилітав з української вищої ліги шепетівський Темп. Повернувся до рідного Липецьк, де в 2006 році був довічно відлучений від футболу за побиття із застосуванням вогнепальної зброї трьох гравців "Металурга".
34. Євген Панфілов (1958-69, 320 матчів, 19 м'ячів)
Півзахисник. Третій у списку рекордсменів клубу за кількістю матчів в епоху СРСР. Вихованець харківського футболу. У Авангарді / Металісті відіграв усі 12 років своєї кар'єри. У 1961 році став майстром спорту, посівши з командою шосте місце в класі «А». У 1963 році заявив про себе в еліті радянського футболу півзахисника звали в Зеніт і московський ЦСКА. Останні погрожували навіть закликом, проте Панфілов залишився в команді завдяки втручанню першого секретаря Харківського обкому партії Г.І. Ващенко. У 1966 році став капітаном команди. Після завершення кар'єри працював з дитячими командами, потім був директором ДЮСШ, а зараз є інструктором-методистом. З нагоди 100-річчя харківського футболу нагороджений орденом "За заслуги" 3-го ступеня.
33. Леонід Ткаченко (1978-83, 241 матч, 24 м'ячі)
Півзахисник. Один з ключових учасників підйому Металіста з другої ліги до вищої. Уродженець Калінінграда, але до Харкова прибув з Житомира. Виступав на флангах півзахисту. Виділявся величезним обсягом роботи, завжди був активний, але іноді надто азартна. Завдяки відмінній техніці Ткаченко легко обігрував захисників, проте не завжди вмів вчасно зупинитися, щоб віддати пас. Після закінчення кар'єри залишився в "Металісті" в ролі тренера, потім начальника команди, в 1989-92, а також у 2000-му роках був головним тренером. Заслужений тренер УРСР. Очолював шепетівський Темп і один матч (1992 рік; разом з Миколою Павловим) збірну Україна. Багато працював в Росії, зокрема відзначився в 2002 році сумнівним досягненням - по ходу сезону тренував Анжі і Сокіл, які в підсумку вилетіли з прем'єр-ліги.
32. Сергій Валяєв (2005 - ..., 122 матчі, 9 м'ячів)
Півзахисник. Один з фундаментальних гравців сучасного Металіста. Його поява у складі харків'ян не привернула уваги, адже до Харкова переходив вже далеко не основний гравець Дніпра. У Металісті після деякої розгойдування Валяєв став найважливішим гравців у центрі поля. Зіграв кілька матчів і в складі збірної України, встигнувши навіть забити за неї гол. Незважаючи на вік (31 рік), Сергій і зараз вважається найбільш працездатним гравцем команди, своїми діями в центрі поля розв'язує руки більш майстерним партнерам в атаці. Хоча і сам не проти сходити вперед, деколи забиває важливі м'ячі.
31. Юрій Цимбалюк (1973-77, 1981, 194 матчу, 56 м'ячів)
Нападаючий. Гравець технічний, настирливий, забивний, діяв як правий крайній. У списку бомбардирів клубу за радянський період історії займає 5-е місце. Кращий сезон провів в 1976 році, коли забив 22 голи в чемпіонаті. У тому сезоні Цимбалюк був штатним пенальтистом команди, але виділявся націленістю на ворота, потужним ударом і умінням асистувати партнерам. У 1977 році відправився у вищу лігу в Карпати, забивши перед цим 6 м'ячів в 13-ти матчах. Також за "Таврію", був у сфері інтересів київського Динамо, а 1980 р. отримав запрошення від московського Торпедо. Через рік повернувся до Харкова і допоміг Металісту пробитися у вищу лігу, забивши сім м'ячів. Був начальником команди на початку 2000-х, працював з ФК Харків.
30. Микола Масленников (1956-63, 203 матчу, 6 м'ячів)
Півзахисник. У 1956 році харківський клуб під вивіскою Авангарду після довго відсутності знову включився у боротьбу в рамках чемпіонату СРСР. Масленніков був одним з багатьох місцевих вихованців, які перебралися в нову команду з харківського Локомотива. Разом з Авангардом Микола дійшов до головної вершини - шостого місця в 1961 році. У 1969 році при спортклубі Металіст відкрилася спеціалізована ДЮСШ, одним з тренерів якої став Масленников. Перший тренер легенди клубу Володимира Лінке.
29. Олександр Косолапов (1974-78, 1980-83, 267 матчів, 7 голів)
Захисник. Відрізнявся великою старанністю, самовідданістю, добре грав головою. Починав кар'єру в харківському Маяку, а в "Металісті" дебютував в основі в 20 років. Потім став ключовим гравцем команди, яка добилася путівки до першої ліги. Несподівано після цього Косолапова призвали до армії, службу проходив у складі київського СКА. Після повернення в Металіст, знову зайняв звичну позицію переднього центрального захисника і вийшов з командою у вищу лігу. Мабуть, зоряний час цього гравця пробив на самому схилі його кар'єри в "Металісті". Адже саме Косолапов в овертаймі поєдинку з московськими армійцями потужним ударом зі штрафного приніс харків'янам путівку у фінал Кубка СРСР 1983 року! Повісивши бутси на цвях, став арбітром, працював у харківській федерації футболу, був інспектором ФФУ.
28. Олександр Баранов (1986-90, 1993-94, 125 матчів, 15 м'ячів)
Нападаючий. Завжди виділявся на полі. Щоправда, не стільки грою, скільки вражаючими антропометричними даними. Важко не помітити гравця зростанням 197 см! Втім, і безпосередньо в грі був непоганий. Шанувальники Металіста повинні його любити і пам'ятати за один тільки його гол у фіналі Кубка СРСР 1988 року. Цікаво, що в команді Баранова прозвали Гуллітом. Коли про це дізнався головний тренер Євген Лемешко, то в серцях прямо в роздягальні вигукнув: «Ти не Гулліт, ти - половина дупи Гулліта!» Після цього епізоду Баранова більше так ніхто не називав. Досягнувши успіху в Металісті, виїхав до Фінляндії, де осів надовго, на деякий час повернувшись в Україні як головний тренер київського Арсеналу.
27. Олександр Призетко (1990-93, 2004-05, 102 матчу, 26 м'ячів)
Нападаючий. Кар'єра цього гравця сповнена парадоксів і несподіванок. Він починав займатися футболом у школі Чорноморця. Однак у юному віці отримав серйозну травму - порвав м'язи пахових кілець. Незважаючи на застереження лікарів, кидати футбол не став, а перебрався в харківський спортінтернат. Як і багато молодих футболісти того часу, Призетко пограв за харківський Маяк у другій лізі, і лише потім опинився в "Металісті". У той час діяв у нападі, подавав чималі надії, був одним з лідерів молодий і талановитої команди того періоду. Втім, як і більшість з того складу, Призетко незабаром покинув Металіст, відправившись в київське Динамо. Там він, однак, не заграв, зате розкрився в Росії в Тюмені та Новоросійському Чорноморці. Потім повернувся до Харкова, допоміг команді у важкий момент, коли більшість гравців пішло з Геннадієм Литовченко в сусідній Арсенал.
26. Сергій Кандауров (1990-93, 2001-02, 86 матчів, 13 м'ячів)
Півзахисник. Можале тільки уявити, що могло б вийти з тієї команди Металіста початку 90-х років, сиди кращі гравці в Харкові. Сергій Кандауров був найталановитішим з тієї плеяди молодих зірок, він і домігся найбільшого успіху. Ще в 18 років дебютував у складі першої команди Металіста, через рік виступив у складі збірної України, але вже в 21 покинув Харків. І Маккабі з Хайфи Кандауров за короткий термін став ключовим гравцем і добився з клубом чималих успіхів. Потім були кілька успішних сезонів в Бенфіці, повернення до збірної України і до Харкова. Правда, в "Металісті" у другий захід Кандауров відіграв тільки десять матчів, зате в Геліос провів два відмінних сезону, став зіркою клубу, а зараз здорово працює з командою на тренерському містку. Припускають, що саме він стане заміною Мирону Маркевичу, якщо така знадобиться.