- 26.01.2025
- ---
- Автор: От: Гость
50. Володимир Дичко (1995-99, 93 матчі, 7 голів)
Захисник
Цей футболіст досі (!) Грає - в який став рідним кременчуцькому Кременя (а колись ця команда була попередником Ворскли у вищій лізі України). Якраз з Кременчука уродженець Донецької області перебрався у Ворсклу. Ставши основним гравцем полтавців у першій лізі, Володимир разом зі своєю командою виграв путівку у вищу лігу, де теж не загубився. Бронзову медаль чемпіонату України він отримав як гравець основного складу. Нині досвідчений правий захисник, якому у вересні виповнилося 37 років, - у заявці Кременя у другій лізі.
49. Лер Гедеванішвілі (1952-53, 1955, 1958-59, 8 м'ячів)
Лівий крайній напададник
Це представник тих «темних» часів в історії полтавського футболу, коли головної команди міста по суті-то й не було. Однак прізвище цього гравця залишається в пам'яті багатьох шанувальників футболу Полтави, оскільки саме в 1953 році полтавська команда виступала у фіналі Кубка України серед КФК. Матч проходив на полі стадіону імені Хрущова в Києві (нинішній Олімпійський "). Полтавський Локомотив тоді програв 1:3 кіровоградській Торпедо. Пізніше Лер Сергійович ще кілька разів повертався до Полтави, а з 60-х років займався тренерською діяльністю.
48. Сергій Кравченко (2005-08, 80 матчів, 14 голів)
Півзахисник
Щастило Полтаві на плеймейкерів. Один з них - Сергій Кравченко, який перейшов у Ворсклу з Азербайджану, з клубу Карабах. Вихованець донецького футболу засяяв у Полтаві, виділяючись прекрасним пасом і найточнішим ударом. У принциповому поєдинку з Шахтарем Кравченко забив гол своєму екс-одноклубникові Пятову з 30-ти метрів наймогутнішим ударом. Після ігор за Ворсклу і неофіційного запрошення в Динамо Кравченко покликали і в збірну Україну, де він в одному з перших своїх матчів забив гол полякам. На жаль, в Динамо у Сергія справи не склалися і нині Крава - гравець дніпропетровського Дніпра.
47. Віктор Носов (1967-72)
Захисник
У Полтаві Віктор Носов вже закінчував свою кар'єру. Захисник, ліберо, який виграв з донецьким Шахтарем срібло союзного чемпіонату та Кубку СРСР, провів у Полтаві лише кілька сезонів, даруючи свою майстерність місцевій команді Будівельник. Цей же клуб, але вже під назвою Колос, став першим робочим місцем Носова-тренера. На жаль, Полтава була і останнім: 17 квітня 2008 року серце Віктора Васильовича зупинилося ...
46. Юрій Мармач (1969-70, 1973-81, 1984-87)
Захисник
Юрій Мармач, незважаючи на вік під шістдесят, до цих пір справно бігає з ветеранами. Рослий футболіст спочатку починав у нападі, а потім перекваліфікувався у захисники. Кар'єра Мармача припала на ті буремні часи полтавської команди, коли вона без особливих успіхів виступала у другій лізі, а в 1982 році і зовсім перейшла в розряд КФК. У 1984 році з'явилася Ворскла, за яку і продовжив грати Юрій Мармач, а в 1988 році вона ледь не вийшла до першої ліги СРСР. Але Мармач на той час тільки-тільки закінчив кар'єру гравця.
45. Віталій Старухін (1970-72, 20 м'ячів)
Півзахисник
Саме півзахисник! У Полтаві Бабуся виступав у цьому амплуа. Хоча починав він свої футбольні університети взагалі на позиції воротаря. Відслуживши в одеському СКА, Віталій Старухін отримав запрошення і квартиру в Полтаві, де і відіграв справно два сезони за Будівельник. Тоді команду очолив відомий у минулому футболіст Юрій Войнов, а Старухін отримав запрошення до збірної Української РСР. Його помітили у донецькому Шахтарі і, щоб дістати, спробували ... викрасти. Афера не вийшла і футболістові Старухін заборонили виступати за Шахтар. Так що перші свої місяці в Донецьку Бабуся грав під різними прізвищами. А тут прийшов другий виклик - вже до збірної СРСР ... Загалом, Старухін знову перетворився на Старухіна і став одним з видатних нападників Шахтаря.
44. Петро Ротань (1980-82, 1984-89, 24 м'ячі)
Півзахисник
Талановитий півзахисник протягом дев'яти сезонів захищав кольори полтавських Колоса, а потім Ворскли. Як тільки в Полтаві відродили команду майстрів - Ротань одразу ж повернувся додому і в 1986 році став у складі Ворскли чемпіоном УРСР. Зараз Петро Ротань асоціюється зі своїми синами, найвідоміший з яких грає за дніпропетровський Дніпро.
43. Анатолій Штріголь (1962-65, 22 м'ячі)
Нападаючий
Ця людина прославляв полтавський футбол 1950-60-х років. Він першим з місцевих гравців потрапив до команди майстрів: тренер Борис Аркадьєв в 1957 році покликав Анатолія Івановича в московський Локомотив, а потім Штріголь потрапив і до збірної Союзу класу Б. Закінчував кар'єру Анатолій Штріголь у рідній Полтаві.
42. Андрій Пятов (2001-2007, 46 матчів)
Воротар
Важко знайти іншу таку людину, який увійшов би в історію полтавського футболу, маючи у послужному списку менше півсотні матчів за Ворсклу. Однак Пятов, ще в ранній юності переїхавши до Полтави з Кіровограда, зумів стати кращим голкіпером збірної країни і володарем Кубка УЄФА. Дуже довго в Полтаві П'ятов "Ховався" за спинами своїх конкурентів за місце в основі. Серед них - Сергій Долганський, який став наставником майбутнього тріумфатора. Починаючи з 2006 року Пятов - основний воротар "Ворскли", а пізніше - і її капітан. В кінці 2006 року Шахтар купив П'ятова у Ворскли, з чуток, за мільйон доларів, але дозволив йому дограти сезон на батьківщині. Лише в останньому матчі його команда зуміла зберегти місце у вищій лізі, вигравши у основного конкурента, маріупольського Іллічівця, з рахунком 3:0. П'ятов відстояв відмінно і попрощався з уболівальниками Ворскли. Зараз голкіпер говорить, що після закінчення кар'єри хотів би повернутися до Полтави - це місто стало для нього рідним.
41. Анатолій Витків (1963-70, 7 м'ячів)
Захисник
Зірка полтавського Сельстроя кінця 1960-х років. Цікава біографія цього футболіста. Займатися футболом почав у Житомирській області, а в 17 років виїхав піднімати цілину. Футбол закинув, проте в армії служив у спортроте. Після того вже став виступати у футбольних командах, а з 1963 року - в Полтаві. Закінчив кар'єру у зв'язку зі страшною аварією, в яку потрапив автобус полтавців у Криму. Тоді загинув водій і один з молодих гравців, а Витків отримав інвалідність. Проте ім'я Виткова в першу чергу згадують у зв'язку з тим, що він став наставником багатьох відомих футболістів. Його вихованець - Іван Шарий, який грав у київському "Динамо" і одеському Чорноморці. Також очолював полтавський Колос, а в останні роки працював з дітьми. На жаль, в кінці минулого року Анатолій Витків помер.
40. Володимир Попіневскій (1962-67, 40 м'ячів)
Нападаючий
У 1960-х роках Попіневскій був одним з головних дійових осіб полтавського футболу. Починав він удома, потім відправився в армію, повернувся у вже сформований полтавський Колгоспник. Тоді команда багато виступала, грала товариський матч з основою київського Динамо. Попіневскій забив більше 40 м'ячів в іграх у класі Б - це другий показник за всю історію полтавської команди на такому рівні. Після закінчення кар'єри Володимир Миколайович тренував Колос (разом із ще одним полтавчанином Басюк), а потім займався з дітьми. Серед його вихованців - Руслан Ротань, Олександр Чижов, Олександр Мелащенко.
39. Ігор Костюк (1997-2001, 68 матчів, 16 голів)
Півзахисник
Один з екс-динамівців у Ворсклі. Після травми спини і сезону в Тюмені Ігоря з Києва покликали до Полтави. Ворскла тільки-тільки приходила в себе після бронзового сезону, тому команді потрібна була нова мотивація і нові обличчя. Ігор Костюк надовго став у Полтаві лідером, визначаючи її гру попереду і будучи основним распасовщіка. На жаль, з початком кризи в Полтаві Костюк залишив команду (за його словами, "простивши" клубу зарплату за сім місяців). Хоча з Ворскли його звали в збірну Україну (провів пів-гри в товарняку проти Болгарії), а серед претендентів на цього футболіста значився московський Спартак.
38. Григорій Ярмаш (2005 - ..., 118 матчів, 1 гол)
Захисник
Так і не згодившись київським Динамо, уродженець Тернопільської області Григорій Ярмаш перейшов у полтавську Ворсклу в 2005 році. Тоді в Полтаві опинилася ціла плеяда молодих і талановитих футболістів, яких кликав Мунтян, тренував Носов, а перемагав з ними Павлов. Григорій - з їх числа. Вже будучи в Полтаві (це після Львівського училища фізкультури і другої команди "Динамо") Ярмаш стає срібним призером чемпіонату Європи 2006 року, а з 2008 року закликається під прапори національної команди. Зараз Ярмаш - основний гравець і правий захисник Ворскли, з якою вже виграв Кубок України. Єдиний свій гол Григорій забив якраз київським Динамо.
37. Олег Кривенко (1984-96, більше 300-х матчів, 22 м'ячі)
Захисник
Вихованець дніпропетровського Дніпра, за який провів кілька матчів у вищій лізі союзного чемпіонату. Однак потім Олег перейшов до Полтави і з місцевою футбольною командою не розлучався майже до кінця кар'єри. Саме він був стовпом оборони в переможному сезоні у першій лізі і в бронзовому чемпіонаті у вищій лізі. Правда, зіграв там лише в першому колі, після чого несподівано для команди і вболівальників був виставлений на трансфер. Деякий час побігав за роменський Електрон, після чого закінчив із професійним футболом.
36. Володимир Борисов (1957-65)
Захисник
Ще один легендарний гравець полтавського футболу на зорі його становлення. Борисов - вихованець київської футбольної школи, у Полтаві з'явився вже після того, як місцевих колгоспників присвоїли статус команди майстрів. Однак у цьому місті він залишився на все життя, був одним з лідерів команди. Разом з колгоспниками Борисов виграв Кубок Ігор сільській молоді в Польщі в 1957 році, продовжував виступати за полтавців до 1966 року і отримав капітанську пов'язку. Після завершення виступів працював тренером. Помер в 2008 році.
35. Олег Моргун (1987-91, 1995-98)
Воротар
Ця людина - один з подарували Полтаві вищу лігу. Його впевнені дії на останньому рубежі дозволили Ворсклі набрати рекордні 103 очки в тому сезоні. І, що важливо, Олег Моргун - майже завжди в полтавському футболі. Тренував його відомий у минулому воротар полтавської команди Станіслав Басюк. Практично відразу Моргун став грати у воротах. Почалася його кар'єра в сімферопольській Таврії, де він провів 4 роки, трохи постояв він за московський ЦСКА, одеський СКА і Шахтар. А в 1987 році перейшов до Полтави, у Ворсклу, якій в 1988 році трохи не вистачило для виходу в першу союзну лігу. Тоді команда грала лише на ентузіазмі - не було майже нічого, крім повного стадіону на домашніх іграх. Тому в 1991 році Ф. Моргун поїхав до Болгарії, в Етир з Велико-Тирново (побратим Полтави, до речі). Там свого часу грали кілька полтавців, і Моргун разом з ними став чемпіоном цієї країни. Більш того, в 1994 році разом з Левскі Моргун ставав чемпіоном і володарем Кубка Болгарії! А з наступного року Олег - знову страж воріт Ворскли. З появою в команді Ковтуна він сів в запас, а незабаром і зав'язав з професійними виступами. Ще двічі в 2003 році Ф. Моргун виконував обов'язки головного тренера "Ворскли", а зараз працює в ДЮСШ імені Горпинко, тренує дітей.
34. Станіслав Басюк (1955, 1962-65)
Воротар
Представник післявоєнного покоління «ворсклян». Корінний полтавчанин, що почав кар'єру в цьому місті і продовжує і нині трудитися на благо полтавського футболу. Тоді, на зорі епохи колгоспника, Басюк був одним з нечисленних полтавців у складі команди. Після армії Басюка запросили грати за московський ЦДКА, проте кар'єра в столиці швидко перервалася через моторошної травми: нападник на повній швидкості замість м'яча вдарив ногою в голову воротарю. Після лікування Басюк грав за ряд команд нижчого рангу, а потім повернувся до Полтави. У 1970-х роках був тренером місцевого Колоса - продовжувача справ колгоспника. Нині працює з дітьми. Серед його вихованців - Олександр Чижов.
33. Анатолій Хижняк (1955-64, 4 голи)
Захисник
Улюбленець полтавських вболівальників кінця 1950-х років. Народився в Полтаві і практично все життя провів у цьому місті. Відповідно, став одним з корінних полтавців, які увійшли до складу новоствореного колгоспники, адже його збирали по крупицях з усього Союзу. А в 1956 році в складі цієї команди виграв Кубок УРСР.
32. Ігор Мачоган (1994-99, 195 матчів, 4 голи)
Захисник
Один з тієї невеликої кількості гравців, які були на провідних ролях у Ворсклі та до перемоги в першій лізі, і після виходу до вищої ліги. Ігор з'явився у Полтаві в 1994 році на запрошення Віктора Пожечевського, перейшовши з стрийській Скелі. Вже через рік перед командою було поставлено завдання вийти у «вишку» і полтавчани з нею блискуче впоралися. На лівому фланзі оборони тоді діяв Ігор Мачоган. Не стали змінювати його і у вищій лізі: за Ворсклу Ігор провів 5 сезонів і вписав своє ім'я в літопис полтавського футболу.
31. Сергій Лукаш (1984-92, 19 м'ячів)
Захисник
Капітан Ворскли в союзні часи, коли лише дивом команда не вийшла до першої ліги СРСР. Щоправда, тоді грали лише на голому ентузіазмі та за рахунок божевільної підтримки вболівальників. Лукаш діяв на позиції лівого захисника. Цікавий факт: у 1992 році Лукаш покинув обласний центр Полтаву і перебрався до Кременчука, команда якого тоді виступала у вищій лізі чемпіонату України. Для футболіста це був крок вперед і в спортивному, і в матеріальному плані. У Кременчуці Лукаш відіграв 137 матчів і забив 11 м'ячів.
30. Андрій Хомин (1996-98, 74 матчі, 11 м'ячів)
Півзахисник
Ще один колишній гравець київського Динамо, по-справжньому розкрився в Ворсклі. Біографія цього футболіста просто перенасичена цікавими епізодами. По-перше, народившись в Івано-Франківську і тривалий час погравши там за Прикарпатті, Хомин став першим футболістом, якого Григорій Суркіс запросив в київське Динамо. Там Андрій провів незабутні роки, проте до середини 1990-х почав втрачати місце в основі, був відданий в оренду Прикарпаттю, а в 1996 році (разом із другом і партнером Ковтуном) перейшов у Ворсклу. Ось тут талант та універсалізм гравця розкрився повністю! По-перше, бронзові медалі - заслуга в тому числі і Хомина, який зіграв тоді в 26 матчах. Навіть у воротах йому доводилося грати, коли Ковтуна видалили в матчі з запорізьким Металургом, а ліміт замін було вичерпано. Крім того, гол Хомина колись рідного Прикарпаттю в останньому вирішальному турі приніс Ворсклі бронзові медалі. Цікаво також і те, що Хомин зумів пограти за збірну України і за збірну Туркменії, яку в 1998-му очолював екс-тренер полтавчан Віктор Пожечевський. На початку сезону 1999/00 Хомин повернувся додому, на Прикарпатті, а перший матч повинен був провести якраз проти Ворскли. Вболівальники вітали його стоячи! На жаль, незабаром Андрій Хомін загинув в автокатастрофі.
29. Андрій Ковтун (1996-01, 122 матчі)
Воротар
Беззмінний воротар полтавчан протягом чотирьох з гаком сезонів. Андрій Ковтун перейшов до Полтави з київського Динамо в той момент, коли Ворскла вийшла у вищу лігу. У Києві голкіперу була уготована роль дублера, а в Полтаві він став одним з найбільш високооплачуваних гравців в Україні. Надійна гра у воротах дозволила полтавчанам успішно виступити у своєму дебютному сезоні і вийти в єврокубки. Ковтун ж придбав репутацію надійного воротаря, за весь час виступів у Полтаві провів 40 "сухих" матчів. При цьому зростання в Андрія не найвидатніший, як для голкіпера, - 182 сантиметри. Але, незважаючи на це, з 28 пробитих в його ворота пенальті, він зумів відобразити 7, а це - кожен четвертий одинадцятиметровий!
28. Борис Маслов (1962-67, 53 м'ячі)
Центрфорвард
Ця людина є кращим бомбардиром команди за всю історію її виступів у класі Б союзної першості. Крім того, він же - автор найшвидшого гола полтавців: у 1964 році Маслову вдалося забити вже на 12-й секунді матчу! Батько Бориса Маслова був військовим і, хоч і грав колись у Полтаві, все-таки його синові була уготована доля постійного мандрівника. Так що в колгоспника Маслов-старший (є ще і молодший брат Віктор) виявився лише в 1962 році. Однак з того моменту він став беззмінним вістрям атак полтавської команди майстрів. Після закінчення кар'єри гравця працював у спортивних структурах, а на початку 1990-х тренував Ворсклу.
27. Віталій Бардешін (1965-66, 1968-74)
Півзахисник
Вітлаій Бардешін - один з кращих українських півзахисників свого часу, славу собі здобув під час виступів за одеський СКА. Був капітаном збірної Союзу класу Б. Рік виступів у Полтаві після армії - і знову від'їзд. На цей раз Бардешін виступав за "Шахтар", де компанію йому склали Базилевич і Лобановський. У 1968 році Віталій Семенович повернувся до Полтави, де став лідером і капітаном команди. Після закінчення кар'єри гравця працював тренером, виховував дітей.
26. Олександр Омельчук (1996-03, 150 матчів, 15 м'ячів)
Півзахисник
Ось з тих пір, як Омельчук залишив Ворсклу, на правому фланзі полтавської команди не було такого ж ефективного півзахисника. Олександр перейшов до Полтави з Нікополя, з місцевого "Металурга" у той момент, коли Ворскла перейшла у вищу лігу. І при схемі 3-5-2 вся права брівка була віддана омели. Сім сезонів гравець провів у Полтаві, а після закінчення кар'єри гравця став працювати тренером у Ворсклі-2 і ФК Полтава. Нині тренує дітей.